خواص سنگ موزانایت سنگ موزانایت چیست؟

موزانایت سنگی میباشد که مدت زمان زیادی از شناخت آن نمی‌گذرد. این سنگ در ایالت آریزونا کشف شد و اسم خویش را نیز از شیمیدانی که‌این سنگ را پیدا نموده است،

مشاوره الماس

شاید شما هم نام این سنگ را شنیده باشید و به خیال و خاطر زیبایی و یا این که جلوه‌ای که دارد قصد خرید زیورآلاتی که موزانایت روی آن قرار گرفته میباشد را داشته باشید، شاید هم تازه با این سنگ آشنا شده اید. در هر شکل در حالتی که میخواهید بیشتر بدانید که سنگ موزانایت چیست و چه ویژگی ها و خواصی دارااست، این نوشته‌ی علمی برای جواب به‌این سوال های شما اثر گذار خواهد بود.
موزانایت چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد موزانایت سنگی است که مدت زمان زیادی از شناخت آن نمی‌گذرد. این سنگ در ایالت آریزونا کشف شد و نام خود را نیز از شیمیدانی که این سنگ را پیدا کرده است، گرفته است. سنگ موزانایت یک سنگ کم‌یاب و گران‌بهاست و از لحاظ شیمیایی یک سیلیکون کاربید محسوب می‌شود.

 

کافه نقره موزانایتداشتن یک موزانایت طبیعی کمتر اتفاق میافتدو اکثر سنگ‌های موزانایتکه در بازارموجود میباشند، در آزمایشگاه ساخته شده اند. در زمینه ی کمیاب بودن این سنگ میتوان اظهار‌کرد گرانقدر‌ترین موزانایت طبیعی یافت‌گردیده، فقط حدود 4 میلی‌متر ارتفاع داشت و این نشان دهنده این میباشد که‌این سنگ ضمن این که منابع متعددی ندارد، بلکه در مناطقی که در آن مو جود می‌باشد نیز به مقدار بسیار کمی یافت میشود. بعد از جواب دادن که سنگ موزانایت چیست درین اینجا از نوشته‌ی‌علمی،جالبی درباره این سنگ خوا‌هیم پرداخت.

 

مشاوره الماس
ویژگی ها سنگ موزانایت

این سنگ که جزو سنگ‌های قیمتی محسوب میشود، ظاهری پر‌نور و روشن داراست. رنگ‌های این سنگ می تواند سبز و زردرنگ باشد که در اکثر موارد موزانایت به طور بی‎رنگ وجود دارد. موزانایت بی‌رنگ که به آن موزانایت سفید هم گفته می شود که گران‌ترین قیمت را بین گونه های موزانایت است. این سنگ همچون الماس درخشندگی خیره کنندهای دارد و به همین جهت در ساخت انواع زیورآلات از آن استفاده می‌شود. سختی سنگ موزانایت 9.25 میباشد که بین سنگ‌های قیمتی و موجود در دنیا، سختی قابل توجهی به حساب می آید و این یکی از دلایل ارزش و اخمیت این سنگ میباشد.

کافه نقره موزانایت

 

خصوصیات سنگ موزانایت

با توجه به توضیحیکه در قسمت سنگ موزانایت چیست گفته شد، با شناخت ساختار این سنگ، امروزه کریستال موزاناییت به طور آزمایشگاهی ساخته میشود و همه خاصیت و خصوصیت‌های ظاهری این سنگ، در نمونههایی که در لابراتورها ساخته میشود، نیز یافت می‌گردد. از‌آن‌جا‌که سنگ موزانایت از معادن استخراج نمیگردد و در  آزمایشگاه‌ها ساخته میشود کارشناسان این رشته منشا و محل ساخت آن را شناسایی میکنند. هم‌چنین به دلیل ردپای کربنی کمی که ساخت موزانایت در آزمایشگاه، به جا می‌گذارد، با توجه به خصوصیات این سنگ موزاناییت از نگاه زیست‌محیطی نیز علاقه مندان خویش را داراست.

از سایر خصوصیت‌های سنگ موزانایت استوار بودن درخشندگی آن میباشد. موزانایت به جهت ساختار، مقاومت و سختی  بالایی همراه درخشش و زیبایی دارد. و همیشه درخشان و روشن باقی خواهد ماند و این یک خاصیت بسیار مهم و جذاب است.


تفاوت الماس و موزانایت

تا این قسمت از مقاله سنگ موزانایت چیست دریافتید که الماس و موزانایت شباهت بسیار زیادی با هم دارند طوری که با چشم غیرمسلح کاملا یکسان به نظر می‌رسند. با این حال، تفاوت‌های مشخصی هم دارند که اطلاع از آن‌ها به تشخیص تفاوت این دو سنگ قیمتی کمک می‌کند. در ادامه به مهم‌ترین تفاوت‌های سنگ الماس و سنگ موزانایت می‌پردازیم:

  1. بازتاب نور: انعکاس مازاد امکان تشخیص الماس از موزانایت را فراهم می‌کند. موزانایت نسبت به الماس نور بیشتری را بازتاب می‌دهد.
  2. رنگ نور منعکس شده: هنگامی که نور به الماس ساطع می‌شود، الماس  آن را به صورت تک‌رنگ و درواقع بی‌رنگ بازتاب می‌دهد در حالی که نور منعکس شده از موزانایت رنگین‌کمانی است.
  3. رنگ: هم الماس و هم موزانایت می‌توانند بی‌رنگ باشند. اما نکته‌ای که در خصوص موزانایت وجود دارد این است که هرچه موزانایت بزرگ‌تر می‌شود، رنگ‌دارتر جلوه می‌کند درحالی که الماس بی‌رنگ در هر ابعادی می‌تواند بی‌رنگ باقی بماند.
  4. تمیزی ظاهر: از آنجا که موزانایت برخلاف الماس حاوی مقداری سیلیکون است، احتمال این که آلودگی و چربی محیط یا پوست را به خود جذب کند کمتر است. به همین دلیل طی مرور زمان موزانایت تمیزتر باقی می ماند.
  5. سختی: سختی الماس 10 است و سختی موزانایت از 9.25 تا 9.5 متغیر است.. این تفاوت سختی در عمل تفاوت چندانی در مقاومت این دو سنگ ایجاد نمی‌کند اما از تفاوت‌های مهم این سنگ‌ها محسوب می‌شود. در قسمت‌های مختلف مقاله سنگ موزانایت چیست به اهمیت سختی این سنگ پرداخته شده است.
  6. ساختار: عامل کریستال موزانایت، کربن و سیلیکون است. درحالی که الماس از کربن ساخته شده است.
  7. قیمت و ارزش: واضح است که الماس گران‌بهاتر از موزانایت است. درواقع موزانایت در هر قیراط قیمت خیلی کمتری نسبت به الماس دارد. هرچند این یک مزیت برای خرید موزانایت محسوب می‌شود چرا که به درخشش الماس ولی با قیمت خیلی کمتری عرضه می‌شود.
  8. انتقال گرما و الکتریسته: الماس و موزانایت از لحاظ رسانندگی گرمایی مشابه هستند اما رسانندگی الکتریکی موزانایت بیشتر است و می‌توان گفت الماس به کلی الکتریسته را منتقل نمی‌کند.

 

کافه نقره موزانایت

موزانایت طبیعی

از آنجا که اولین کشف موزانایت در آثار به جا مانده در دهانه یک آتشفشان بود که در معرض برخورد شهاب سنگ قرار داشت، تا مدت‌ها تصور می‌شد که این سنگ منشا فرازمینی دارد و منابع دیگری در زمین از آن موجود نیست. دانشمندان به دنبال این بودند که آیا موزانایت در سایر نقاط زمین پیدا می‌شود یا خیر و در فاصله‌های زمانی چند ساله پس از کشف اولین قطعه موزانایت، این سنگ در سایر نقاط جهان نیز دیده شد. بنابراین مشخص گردید که موزانایت طبیعی در زمین وجود دارد اما بسیار کمیاب و اندک است. با این تفسیر همان‌طور که پیش‌تر در این مقاله با نام سنگ موزانایت چیست گفته شد بیشتر موزانایت‌های موجود طبیعی نیستند بلکه با ترکیب و براساس فرمول شیمیایی این سنگ ساخته می‌شوند و درواقع مصنوعی به حساب می‌آیند.

الماس موزانایت چیست؟

به دلیل شباهت بسیار زیاد موزانایت به سنگ الماس به آن الماس موزانایت هم گفته می‌شود. اما درواقع در طبیعت چیزی به نام الماس موزانایت وجود ندارد، چون الماس و موزانایت دو سنگ مجزا هستند. با این حال موزانایت به این ترکیب اسمی نیز شناخته شده است و افراد زیادی هنگام خرید یا جستجو برای این سنگ از عبارت الماس موزانایت استفاده می‌کنند.

قیمت موزانایت اصل

همان‌طور که تا این قسمت از مقاله سنگ موزانایت چیست دانستید، این سنگ در طبیعت چندان یافت نمی‌شود و می‌توان گفت تقریبا همه سنگ‌های موزانایت موجود در بازار سنگی است که در لابراتورهای ساخت سنگ تولید شده‌ است. با این حال ممکن است عده‌ای سنگ‌های دیگری را به جای همین موزانایت مصنوعی به فروش برسانند. به همین دلیل توجه به اصل بودن این سنگ نیز بسیار حائز اهمیت است.

مهم‌ترین موضوع برای خرید موزانایت اصل مراجعه به فروشگاه‌های حضوری و اینترنتی معتبر است. قیمت سنگ موزانایت اصل را نیز باید در منابع معتبر جستجو کنید. از آن‌جا که قیمت این سنگ نیز تابع تغییرات ارزی و مناسبات واردات کالا است، قیمت موزانایت نیز به مرور زمان دچار تغییر می‌شود. پس چنانچه قصد خرید موزانایت اصل را دارید سیر قیمتی این سنگ را طی ماه‌های اخیر بررسی نمایید تا در زمان مناسب اقدام به خرید این سنگ زینتی و جذاب کنید.

کافه نقره موزانایت

نتیجه گیری

در این مقاله درباره این که سنگ موزانایت چیست و ویژگی‌ها و خواص این سنگ مطالبی مطرح شد. سنگ موزانایت با شباهت کم‌نظیر خود به الماس سال‌هاست که جایگزینی پرطرفدار برای الماس در جواهرسازی شده است. افراد بسیاری که به دنبال بهره‌مندی از شکوه و زیبایی الماس هستند اما قیمت بالای این سنگ آن ها را برای خرید مردد می‌کند، به سراغ سنگ موزانایت می‌آیند که هم قیمت کمتری دارد و هم زیبایی آن مشابه الماس است.

 

چنانچه شما هم تحت‌تاثیر جلوه و خواص فیزیکی این سنگ قرار گرفته‌اید و قصد دارید زیورآلاتی با نگین موزانایت داشته باشید تنها کافی است به یک از مراکز فروش عرضه طلا و جواهر معتبر مراجعه کنید. گالری آنلاین طلا و جواهر کافه نقره (کافه سیلور) یکی از همین فروشگاه‌ها است. شما می‌توانید انگشتر و حلقه ازدواج و یا هر زیورآلاتی که مدنظر دارید را از این فروشگاه تهیه کنید. این محصولات قیمتی همگی اصل بوده و با کیفیت ساخت بالا به شما عرضه می‌شود. هم‌چنین اگر به دنبال داشتن زیورآلاتی با نگین موزانایت اما با طراحی خاص هستید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید و سفارش خود را مطرح کنید.

Leave your comment
Only registered users can leave comments.